Meklēšana korpusā

Vārda un tā vārdformu meklēšana

Ierakstot meklēšanas logā „Teksts” vārdu liberālisms, pētnieks uz ekrāna redzēs tekstu fragmentus, kuros šis vārds minēts visos locījumos.

Atrasto piemēru kārtošana

Klikšķinot uz izvēlnes „konkordances”, meklētais vārds nokļūst ekrāna vidū, un pētniekam kļūst pārskatāmi vārdi pa labi un pa kreisi no tā.

Proti, ir viegli noskaidrot, ar kādiem vārdiem „liberālisms” parādās visbiežāk. Šos rezultātus sauc par konkordancēm. Jau pirmajās rindiņās redzam, ka „liberālisms” nozīmē kaut ko sliktu, piemēram, tas ir „mežonīgs” un „anarhistisks”, tam piemīt „galējas konsekvences”.

Papildu informācija par izteikuma autoru

Novietojot kursoru uz konkrētas rindiņas, var noskaidrot izteikuma autoru, runātāja partijas piederību un sēdes datumu. Noklikšķinot uz rezultāta, parādās plašāks izteikuma konteksts. Redzams arī deputāta fotogrāfija.

Meklēšana ierobežotā tekstu kopā

Vai izpratne par liberālismu ir mainījusies laika gaitā? To var noskaidrot, izvēloties konkrētus laika posmus, t. i., ievadot datumu (lauks „No” un „Līdz”), izvēloties konkrēto Saeimu vai valdību (lauks „Periods”).

Izvēlne „Vairāk opciju” ļauj izvēlēties runātājus. Ir iespējams atlasīt konkrētā deputāta, frakcijas, ministru uzstāšanās, vai neizvēlēties Saeimas amatpersonas, kuru funkcija ir tikai nodrošināt sēdes vadīšanu, bet ne diskutēt.

Vaicāt var arī par jēdzieniem, kurus apzīmē ar vairākiem vārdiem: „māmiņu algas”, „mediķu atalgojums”, „strukturālās reformas”. Tad interesējošie vārdi ir jāliek pēdiņās.